Блог адресований всім тим, хто цікавиться розвитком регіональної історії. В ньому висвітлюються матеріали районних історико - краєзнавчих конференцій та фрагменти кращих учнівських досліджень.

середу, 25 червня 2014 р.

Історія Великовисківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст.


 Жердій Аліна, Сторожук Руслана
  учні Великовисківської ЗШ І-ІІІ ст.


У селі Велика Виска перша початкова двокласна школа почала працювати у 1859 році. Із 790 дітей шкільного віку, які проживали в селі, в ній навчалося лише 78 хлопчиків. Школа була збудована в 1845 році управлінням воєнних поселень.
Після реформи 1861 року селяни Великої Виски стали особисто вільними, але їх економічне становище не покращилось. Селяни продовжували сплачувати велику кількість податків. Основна маса кращих земель залишалась у поміщиків. Крім безземелля, злиденності і безправ'я, селян принижувала темнота, неграмотність, затурканість. В кінці XIX століття в селі було тільки дві школи: початкова, відкрита ще в період воєнних поселень і церковно - приходська, відкрита в 1887р.
В земській школі навчались спочатку тільки хлопчики, дівчаток в школу не приймали. Церковно-приходська школа була однокласною. В 1896 році в ній навчалось 93 хлопчики і 13 дівчат. Школа працювала з жовтня по квітень, в зв'язку з тим, що діти шкільного віку були зайняті на сільськогосподарських роботах. Повний курс цієї школи в 1898 році закінчили тільки 2 хлопчики, інші діти вимушені були залишити навчання серед навчального року. Основним предметом для навчання був закон Божий. Завідуючим школи був священик Лев Недзельський, учителями - диякон Герасим Христафоров та псаломщик Володимир Шокотко. На утримання школи відпускалось 90 карбованців на рік. Навчанням була охоплена десята частина всіх дітей шкільного віку, тому із загального числа жителів 5991 чоловік письменних було 492.

В 1912 році в селі працювало дві школи, де навчалося близько 700 учнів. З ініціативи комсомольців, в 1922 році, був відкритий сільський будинок, в якому працював гурток самоосвіти. В гуртку навчалося 33 чоловіки за програмою трудової школи. При активній участі молоді в 1923 році в селі було відкрито нову школу, а в 1927 році почалося будівництво ще однієї школи.
За роки Радянської влади в селі відбулися зміни. Була ліквідована неписемність серед дорослого населення. Всі діти шкільного віку навчались. У грудні 1923 року в нашому селі було створено товариство друзів ліквідації неписьменності. В 1930 році проведено переоблік населення віком від 6 до 30 років. Районний партійний комітет організував тримісячні курси вчителів по підвищенню їх кваліфікації і політичного рівня. При школах були створені інститути педагогічних практикантів, які охоплювали заочників і кращих керівників гуртків по ліквідації неписьменності.
До 1930 року в селі було чотири школи: одна середня на 500 учнів, дві неповно-середні школи, одна початкова. Багато дітей колгоспників після закінчення школи, навчались в місті Кіровограді і інших містах країни у вищих і середніх навчальних закладах. Закінчивши технікуми та інститути, багато з них повертались в рідне село. В селі з'явилися свої лікарі, агрономи, трактористи, комбайнери, шофери, і т.д.
В бурхливих водах минулого та сьогодення наша школа не лише трималась на плаву, вона впевнено долала кригу часів неграмотності та непорозуміння, спеку комуністичної ідеології, пережила страхіття голоду, війни і не лише Великої Вітчизняної...
Важкі випробування випали на долю вчителів, випускників довоєнних та повоєнних років. Випускники школи гідно обороняли свою землю від фашистів, багато з них нагороджені орденами та медалями, двом випускникам школи: Жердію Євгену Миколайовичу (посмертно) та Орлову Олександру Гнатовичу було присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
Людині властиво дещо забути, загубити в щоденних турботах ту ниточку, яка пов'язує нас із минулим. Та острів Пам'яті пам'ятає всіх і все.
Закінчилася війна…Народжувалися нові діти і ті, хто не довчився теж за священним покликом оживили нашу школу. В повоєнні роки в школі працювали ветерани Великої Вітчизняної війни, учасники бойових дій. З 1948 по 1951 рік школу очолював в Позняк Федір Зінов′євич.
Після війни почалась відбудова. Було відремонтовано приміщення початкової школи, в пристосованих приміщеннях відкрито дві восьмирічні і середня школи. В 1956 році закінчено будівництво нового приміщення середньої школи. В ній навчалось 594 учні. Колишні випускники Віктор Олексійович Погрібний, Леонід Тендюк стали відомими журналістом і письменником, Леонід Йосипович Єрган - генерал - майор, кандидат технічних наук, Валентин Архипович Козирєва - нейрохірург, кандидат медичних наук, Бабак Сергій Порфирович - інженер - полковник Оренбурського вищого льотного училища, Сохін Олександр Васильович - лікар, професор, доктор медичних наук, Лефтор Олександр Васильович - відомий лікар обласної лікарні міста Кіровограда. Випускних 1939 року Дудник Іван Данилович - ветеран Великої Вітчизняної війни з1958 - по 1975 роки працював директором  школи. В школах села працювало 69 вчителів. Вони віддавали всі свої сили і знання , щоб виростити і виховати гідну зміну. Уряд високо оцінив їх самовіддану працю. Із учителів села Антоніна Самійлівна Бурковська - заслужена вчителька УРСР, Віра Матвіївна Осадча, Валентина Федорівна Майстренко, Марія Степанівна Кривушко, Дмитро Михайлович Верховенко - нагороджені орденом «Знак Пошани», Олександра Петрівна Бойко, Микола Семенович Осадчий, Володимир Ларіонович Зеркаль, Михайло Іванович Миколаєвський - медалями , Іван Данилович Дудник, Фросина Володимирівна Москальова, Клавдія Михайлівна Слюсаренко, Ірина Павлівна Луньова, Фаїна Володимирівна Саєнко та інші - почесними грамотами і значками «Відмінник народної освіти». При школі на громадських засадах працював університет для батьків, який відвідували 160 чоловік. В 1957 році в школі була створена учнівська виробнича бригада, яка займала передові місця в змаганнях учнівських бригад Кіровоградської області.
Велику виховну роботу серед учнів проводив Будинок Піонерів, відкритий в селі в 1956 році.
В 1968 році у селі функціонували дві восьмирічні і одна середня школи. В них навчалося понад 900 учнів і працювало 67 учителів , серед яких М.В.Недзельський - заслужений учитель УРСР.
До 1978 року у селі була восьмирічна і середня школи, а з 1978 року - тільки середня. До 1980 року в ній навчалися не тільки діти з нашого села, а й Мар'янівки, Павлівки, Петрівки, Матусівки, Оникієво, Лутківки, Олексіївки. За великі досягнення у вихованні молодого покоління наша школа була нагороджена червоним прапором та грамотою. З 1992 року це загальноосвітня школа І- III ступенів села Велика Виска. Для сотні тисяч дітей наша школа була корабликом дитинства, а для вчителів надійним причалом, куди потрапляли за покликанням.
В післявоєнні роки директором школи був Колесник Микола Микитович, пізніше - Дудник Іван Данилович, після його смерті колектив вчителів очолила досвідчений вчитель Луньова Ірина Павлівна, а в 1980році школу очолив молодий, енергійний директор - Панов Олександр Іванович, який очолює колектив школи і нині.
Сучасне нашої школи це цілий шкільний океан, в якому зустрінеш і підводні рифи буденної праці, і бурхливі течії творчості.
Наша школа, це не тиха гавань, тут вирує життя. Нині в школі навчається 287 учнів та працює 38 вчителів. Це досвідчені педагоги і молоді вчителі, які закохані в свою роботу.3 них вчитель - методист - 1 (Гусєва В.В.), старші вчителі - 9 (Панов О.І., Панова Г.В., Небелиця Л.В., Балануца Л.Л., Завалєй В.М., Угрімова Н.М., Бердник М.П. Сафронов О.М, Луньов С.О), вчителі вищої категорії - 16 (Панов О.І., Панова Г.В., Небелиця Л.В., Балануца Л.Л., Завалєй В.М., Угрімова Н.М., Бердник МД., Гусєва В.В., Сафронов О.М., Бондаренко Ні., Луньов С.О., Січевий В.М., Лепецька В.В., Жердій В.М. Сафронова Л.Г. Короп О.О.), вчителів І категорії - 9 (Бердник Т.М., Петренко Н.Г.,. Попадюк Т.О., Зубкова В.П., Желізняк Г.О., Лось Г.В., Завалєй В.Б., Мокряк В.І.,Чайка С.П.), вчителів ІІ - категорії - 2, спеціалістів - 10. У школі часто проводяться районні семінари, творчі звіти методичних об'єднань. Учням створені необхідні умови для навчання та відпочинку.
Функціонує бібліотека, читальний зал. Для заняття фізичною культурою та спортом обладнано спортивний зал. Школа має комп'ютерний клас. На протязі останніх років випускники нашої школи отримують не лише атестати, але і посвідчення секретар - друкарки (частіше дівчатка) та тракториста - машиніста.
У школі проводяться традиційні свята: День Знань, Дні здоров'я, День учителя, осінні ярмарки, осінні бали, новорічні та різдвяні спортивні змагання, тижні наук, дні Пам'яті, дні Землі, Води, родинні свята, останній дзвінок, випускні вечори, День захисту дітей. В школі є хореографічний кабінет, де проводяться уроки хореографії та заняття гуртків. На протязі 6 років в школі працює гурток КВН, яким керує заступник директора з виховної роботи Сафронов О.М..
В школі створений туристсько-краєзнавчий гурток, яким до недавнього часу керував вчитель фізичної культури та військової підготовки Бердник М.П., а нині керує вчитель історії та географії Карачинський А.А.. Учасники гуртка ЮІР завжди беруть участь в обласних змаганнях, керує гуртком вчитель фізичного виховання Луньов С.О.
Кожна школа славиться своїми випускниками. Школа виховала видатного професора, доктора медичних наук Сохіна Олександра Олександровича та письменника Леоніда Тендюка. Серед випускників школи працює першим заступником Міністра освіти, доктор економічних наук, професор Гребельник Олександр Петрович., кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник інституту педагогіки академії наук України - Мельник Юрій Петрович.Набока Л.В. - старший викладач кафедри вищої математики Дніпропетровського аграрного університету. Белануца В.В. - кандидат медичних наук, працює в науковому центрі м. Києва, Руденко В.О. - заслужений вчитель України. Серед вчителів школи 16 випускників цієї школи. Багато випускників є керівниками районних структур, головами сільських рад. Місцеві фермери, депутати районної ради Флоря A.B. та Волошиновський В.М. також випускники школи, вони є частими гостями школи.
Наша школа є однією з кращих шкіл Маловисківського району завдяки енергії і - вчителів, учнів та їх батьків, завдяки своїм випускникам.
Я мрію бачити тебе, шкільний, мій дім
Душею, серцем, вірністю, красою,
Через роки завжди бувати в нім,
З теплом і вдячністю, з безмежною любов'ю!


Школа - символ наших мрій. Ми хочемо, щоб завжди процвітала наша Великовисківська загальноосвітня школа

Немає коментарів:

Дописати коментар