Блог адресований всім тим, хто цікавиться розвитком регіональної історії. В ньому висвітлюються матеріали районних історико - краєзнавчих конференцій та фрагменти кращих учнівських досліджень.

четвер, 19 червня 2014 р.

Історія освіти с.Копанки

Ніколаєнко Тетяна, Дяченко Сергій 
учні Копанської ЗШ І-ІІІ ст.


Освіту діти села Копанок і навколишніх сіл здобували при Олено - Костянтинівській церкві (1893р.). Пізніше поруч з цим святим храмом була побудована церковно - приходська школа, яка була відкрита в 1904 році. Кошти на побудову і церкви, і школи дав відставний генерал - лейтенант Оводов Олексій Іванович - який був в опалі царя і відбував тут заслання. Також очолив це будівництво церкви і школи священик Флор Матловський.
В церковно-приходській школі навчалися 30-40 дітей. Викладачами школи були: піп, дяк, писар сільської управи. Спочатку школа була двохкласна, а потім 4-х класна. В школу приймали лише хлопчиків з 9-12 років і лише дітей заможних селян.
Церковно-приходська школа працювала до 1930 року. В 1920 році за рішенням Єлисаветградського земства було побудовано для школи ІІ корпус, а І корпус, який збудовано для земського банку, після революції став використовуватися для школи. В такому вигляді школа проіснувала до 1970 року. Першою вчителькою з освітою (закінчила гімназію) була Ількевич Клавдія Іванівна.
В 1930 році церковно - приходську школу відокремлено від церкви та названо Копанською семирічною школою До школи почали приймати і дівчаток.

Протягом 1937- 1941 років в Копанках існувала семирічна школа, яку відвідували і школярі із сусідніх сіл: Леніно, Велико Петроостровських Хуторів, Моргунівки, Лідяни. В село були прислані перші вчителі: Скрипко Іван Павлович, Сандуленко Микола Петрович, Мазур Марія Василівна, директором став молодий вчитель по прізвищу Япінзогло, його через два роки замінив Зідрашко. Школа поповнювалася як дітьми , так і новими вчителями: українську мову в 5-7 класах викладала вчителька Півень Галина Михайлівна, математику - Цибульський Кирило Григорович, географію - Іванов Леонід, історію - Сандуленко Микола Петрович, біологію - Казанюк Григорій Федорович.
У період Великої Вітчизняної війни школа в Копанках не працювала. Після закінчення війни Копанська школа відновила свою роботу. В післявоєнні роки Копанська школа стала вже десятирічкою.
В період з 1958 по 1971 рр. директором школи був Хоружий Микола Андрійович, географію викладала його дружина Хоружа Надія Минівна. Працювали вчителі: Тупаленко В.В., Ткаченко М.М., Цибенко Н.І., Маліцька Г.Д., Ніколаєнко Т.К., Мазур М.В., Бондаренко В.В., Токар Є., Ткаченко Є., Зубріліна О.Т., піонервожата Бондаренко Н. М.
Колектив був дуже працьовитий, дружний, працювали у дві зміни. Дуже Велику допомогу надавали школі батьки, працював батьківський комітет. Школі велику допомогу надавав колгосп. Вчителі дбали про всебічний розвиток дітей. Були щорічні олімпіади з фізкультури, спорту, художні на яких учні Копанської ЗШ завжди мали відзнаки.
В 1971 році за кошти колгоспу ім.Т.Г.Шевченка було збудовано нове приміщення школи. (фото)
Голова колгоспу М.М. Майдебура надавав велику допомогу школі. В школі працювала їдальня, діти мали триразове харчування. При школі був інтернат, в якому жили діти з дальніх сіл (Хутори, Моргунівка, Леніно).
 В школі працювали такі прекрасні освітяни нашого села: Ткач К.Г., Олійник Г.К., Чорний Г.І., Плахов М.Л., Шапошник Н.П., Швець А. Ф., Сашка Н.П., Гнибіденки  І.Ф. та В.С. , Руденки А.В. та В. Л., Мазур М.В., Ніколаєнко Т.К., Омельченко В.Т., Кононенко Н. М., Чорна О.Т., а Охотник- Сливенко З. А. та Гаєвська О.П. – працюють і зараз.
Стіни рідної школи дали путівку у життя багатьом талановитим випускникам, котрі не забувають святе місце, котре  навчило їх читати й писати. Вони щоразу приїздять на традиційні зустрічі з однокласниками. Колишні учні тепер є авторитетними керівниками , вчителями , лікарями, військовими,журналістами.
Гордість нашої школи та краю:
Авксентієв Валерій Володимирович
(голова адміністрації Олександрівського району Кіровоградської області)
Тетяна Капінус (Подашевська)
(генерал-майор міліції, заступник губернатора Київської області)
Бабенко Олександр Васильович (директор «СТОВ»)
Ніколаєнко Василь Гаврилович (директор Оникіївської ЗШ Маловисківського району Кіровоградської області)
Чорний Олександр Володимирович (Редактор журналу для власників ресторанного та готельного бізнесу «Академия гостеприимства» м. Київ)
Чабаненко( Новак) Надія Павлівна(відмінник освіти України, директор школи №3 м. Новоукраїнки Кіровоградської області)
Авксентієва Людмила Володимирівна (директор Смолінського ДЮЦ)
Хоружий Петро Миколайович (викладач Ленінградської вищої військової академії )
Сливенко Зінаїда Андріївна(відмінник народної освіти України, директор Копанської ЗШ, 30 років очолює школу)
Нечаєва Світлана Олександрівна( начальник головного відділу економіки та торгівлі обласної держадміністрації м. Кіровоград)
Приходченко Віра Василівна (лікар – терапевт м. Дніпропетровськ)
Руденко Алла Анатолівна (лікар – інфекціоніст Маловисківської ЦРЛ)
Пономаренко(Сливенко) Тетяна Миколаївна (вчитель, 2002 – 2010 Ленінський сільський голова Маловисківського району Кіровоградської області)
Кулинич Петро Михайлович (архітектор, почесний громадянин м. Харків)
Кошлак Микола Семенович (заслужений художник України м. Миколаїв)
Сікун Андрій Олександрович (керівник ФГ «Полохівське» Маловисківського району Кіровоградської області)
Давиденко Наталя Василівна( вчителька початкових класів м. Кіровоград)
Сливенко (Шевченко) Галина Миколаївна( сільський голова Олександрівської сільської ради Київської області)
Кириленко (Рябоконь) Людмила Олександрівна (вчитель української мови та літератури м. Кіровоград)
Омельченко Олександр Степанович (начальник Маловисківського ФССНВ Кіровоградської області)
Кривохижа Анатолій Михайлович (народний артист України, засновник академічного театру «Зоряни», народився в с. Копанки Маловисківського району Кіровоградської області).
Подружжя Левченків: Валентина Василівна та Микола Артемович. Жили та працювали в нашому селі.

Трудовий шлях в стінах нашої школи розпочинали такі відомі люди Кіровоградщини:
Доценко Василь Всеволодович начальник відділу взаємодії з правоохоронними органами по запобіганню і виявленню корупції апарату ОДА.

Чамлай Борис Феоктистович (відомий в письменних колах Кіровоградщини)
Кобзар Володимир Олексійович (журналіст редактор обласної газети «Молодий комунар»)
Подружжя Бобрових. Броніслав Леонідович працював директором Новопавлівської школи Маловисківського району Кіровоградської області. Раїса Дмитрівна довгий час працювала сільським головою Березівської сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області.


Немає коментарів:

Дописати коментар