Блог адресований всім тим, хто цікавиться розвитком регіональної історії. В ньому висвітлюються матеріали районних історико - краєзнавчих конференцій та фрагменти кращих учнівських досліджень.

понеділок, 17 березня 2014 р.

Народний танець - джерело знань про життя народу



Ковпан Катерина                        
учениця Хмелівської ЗШ І-ІІІ ст. № 1


Танець – один з найдавніших видів народної творчості, що виявляється в ритмічних рухах під музику чи спів. Можна лише здогадуватися, що перші танці виникли як прояв емоційних вражень від навколишнього світу. Танцювальні рухи розвивалися також і внаслідок імітації рухів тварин, птахів, а пізніше – жестів, що відображали певні трудові процеси.
Український автентичний танець розкриває найбільш яскраві риси життя і характеру українців. Наприклад, найвідоміший «Гопак», що репрезентує танцювальне мистецтво нашого народу за кордоном, народився в середовищі запорозьких козаків. Для них танок був демонстрацією мужності, сили, вправності. Бентежне козацьке життя ніби урівноважувалось колективними гулянками з танцями та веселими приспівками.

То ж і в козацькому середовищі і в селянському побуті танцювальна пісня разом з танцями відігравала надзвичайно важливу функцію, яка хоч і проявлялась у різних формах, в залежності від історичних умов, але мала завжди соціальну суть: будити колективний оптимізм, плекати здорову народну мораль, сприяти фізичному й естетичному задоволенню трудової людини.
У нашому селі, як і в усій Україні, танець у минулому – одна з найважливіших ділянок духовної культури. Всі, з ким довелося спілкуватися, а це люди поважного віку згадували про танці з охотою, посмішкою і великим задоволенням. Вони давали перелік назв, описували послідовність рухів і обов’язково підспівували. Виявляється приспівка була невід’ємним елементом народного танцю. Часто приспівка до танцю розповідала про певну рису людської поведінки або могла посміятися над пустою сваркою, покепкувати з неї. Такі короткі підспівки називалися триндичками. Ось одна з них.
(Діти виконують танець с приспівкою)
         Серед приспівок, які ми почули у нашому селі, була і така: «Падеспань – це хороший танець, і танцюється з легкістю він…». Тож, якщо він «легко танцюється», ми спробували його затанцювати.
(Виконується танець "Падеспань")
Ми показали вам лише початковий етап нашого проекту. Спробуємо і далі мандрувати у минуле з танцями.

Дякуємо Київському гурту «Буття» за запис музичного супроводу та заслуженому діячу культури України Василю Сильвестровичу Босому за консультацію.

Немає коментарів:

Дописати коментар