Блог адресований всім тим, хто цікавиться розвитком регіональної історії. В ньому висвітлюються матеріали районних історико - краєзнавчих конференцій та фрагменти кращих учнівських досліджень.

пʼятницю, 29 серпня 2014 р.

Історія Маловисківського районного будинку дитячої та юнацької творчості



Нєдіна Світлана, Будулатій Владислав 
учні науково - дослідницького об"єднання
 "Історичне та географічне краєзнавство"


Історія Маловисківського будинку дитячої та юнацької творчості розпочалася у грудні 1953 року з відкриттям на базі восьмирічної школи №2 Будинку піонерів.
В січні 1954 року було відкрито гуртки: фотолюбителів, шаховий, керівник гуртка Сорока Василь Костянтинович; драматичний, танцювальний – керівник гуртка Кошова Марія Михайлівна; авіамодельний, пізніше гурток «Різьба по дереву» - керівник гуртка Кудря Іван Юхимович.
Про роботу Будинку піонерів у 1954 році ми дізнаємося з публікації у газеті «Червоний прапор» першого директора Чернія Валентина Андрійовича ( нині покійного) :
«….Весною нинішнього року в Малій Висці відкрито районний Будинок піонерів. Задовго до закінчення навчального року в школах ми зуміли організувати роботу десяти гуртків: драматичного, художнього читання, юних трактористів, авіамоделістів, фотолюбителів, фізкультурного та ін..

Трохи пізніше почали працювати ще два гуртки: художня вишивка і танцювальний. Робота цих гуртків проводиться по плану за розкладом. В гуртках приймають участь понад 300 школярів. Ще в період шкільних екзаменів ми накреслили і затвердили на педраді з участю директорів, завідуючих навчальною частиною і працівників райвідділу народної освіти, план міроприємств на літній період.
З метою підвищення активності школярів та залучення їх до роботи в гуртках було оголошено конкурс на кращого танцюриста, співака, декламатора, кращу модель, фото. Підсумки цього конкурсу підводились один раз на місяць. Переможці конкурсу преміювалися призами.
Досвід занять наочно показує, що конкурси, організація виставок робіт є однією з кращих форм залучення школярів до позакласної роботи.
Ми організували екскурсію школярів, на будівництво Каховської ТЕС, в заповідник «Асканія -Нова» Херсонської області.
 Діти побували також в містах Корсунь- Шевченківський, в Каневі, відвідали музей Пушкіна і Чайковського в Кам'янці.»
Газета «Червоний прапор» 1954 рік 29 серпня

Першим директором Будинку піонерів був Черній Валентин Андрійович. Директорами також були: Заблоцька Раїса Володимирівна Рзяніна Марія Василівна Махоріна Віра Іванівна, Дерев'янко Микола Тихонович, Моторна Валентина Андріївна, Ковальова Валентина Степанівна, Туз Лариса Павлівна, Туз Володимир Захарович, Жанталай Любов Іванівна.
З 1955 року у своє розпорядження Будинок піонерів отримує старе приміщення початкової школи, у якому і працював до 1992року.
На початку 60-х років збільшується матеріальна база закладу, що вела за собою збільшення напрямків роботи гуртків. Так, з 1961 року працюють: духовий гурток - керівник Колесник, домбровий - керівник Сипливий Борис Якович.
За період роботи будинок піонерів перших десятиліть проводив районні олімпіади художньої самодіяльності, районні шахові турніри.
Роботи гуртківців виставлялися у книгарному магазині по вул. Жовтневій.
У 60-70 p. XX ст. у Будинку піонерів працює талановите подружжя Сорка Василь Костянтинович та Сорока Зінаїда Омель'янівна. Гуртківці зустрілися із Зінаїдою Омель'янівною,яка  поділилася з нами своїми спогадами:
« У 1966 році, придбавши апаратуру для кінодемонстрування, проводився набір у гурток кінодемонстратора, керівником якого був Василь Костянтинович. Я перейняла роботу своїх попередників у справі шиття, крою, в'язання, рукоділля від Герлякової  Марії Пилипівни.»
У 70-80-х роках у Будинку піонерів працює творча, талановита людина Небензя Віталій Миколайович. З 1973 по 1983 рік він веде технічні гурткивіамодельний, ракетомодельний, радіооператорів, радіопеленгаціїї.
З цього часу стала швидко розвиватися технічна творчість у Будинку піонерів. Вихованці Віталія Миколайовича були неодноразовими переможцями обласних змагань.
У 80-х роках у Будинку піонерів було створено туристичний гурток, керівником якого став Давиденко Віктор Іванович.
З його приходом розпочинається туристична робота: одноденні, дводенні, походи по рідному краю, категорійні походи у Крим, Карпати.
У 1992 році Будинку піонерів надається нове приміщення, (колишній фінвідділ та редакція). Працює шаховий гурток (керівник Петров Станіслав Максимович , кандидат у майстри спорту).
В 1999-2000 роках команда шахістів виборола II місце на обласних змаганнях з шахів.
З 1993 року Будинок піонерів має нову назву Будинок школяра. Відкривається клуб Інтелектуальних ігор, який очолює Бабаєв Генадій Асламович, а пізніше - Бабаєва Наталія Василівна. Поряд з цим подружжя Бабаєвих продовжують туристичну роботу.
Створено гурток «Крою та шиття»  (керівник Черніченко Валентина В'ячеславівна).
В Будинку школяра створена майстерня народних ремесел : гуртки: «Плетіння з рогозу» ( керівник Сіренко Світлана Іванівна),« Килимарство» (керівник Романенко Любов Борисівна), «Декоративний розпис» (керівник Березнюк Людмила Михайлівна), «Макраме» ( керівник Гетьманець Діна Володимирівна), «Робота з корінням» (керівник Мостова Наталія Олександрівна)
Відкрито фольклорний гурток і ансамбль народних інструментів (керівник Лойтра Петро Леонідович), гурток «Народознавство»( керівник Марчук Любов Петрівна), головною метою яких є відродження традицій, звичаїв українського народу, його культури.
Діє науково-дослідницьке учнівське об'єднання «Географічне та історичне краєзнавство , гурток «Дитячої дипломатії» ( керівник Шарко Оксана Анатоліївна), яка працює і спрямовує діяльність творчих об'єднань на вивчення історії рідного краю, свого коріння, родоводу, шанобливого ставлення до скарбниць і надбань українського народу.
У 1995 році за ініціативи адміністрації районної газети «Маловисківські вісті» створюється на базі гімназії гурток «Юний журналіст», а очолив його заступник редактора районної газети Тільнов Володимир Борисович. З цього року видається дитяча газета «Літо», яка висвітлює події шкільного і позашкільного життя нашого району.
В цей період значна увага приділяється оздоровленню дітей та активному відпочинку на турбазах, в дитячих таборах, на морі. Організовуються походи: одноденні, багатоденні (пішо і вело), категорійні.
Дуже важливу роль в пропаганді здорового способу життя, профілактиці правопорушень відіграє клуб для підлітків «Ровесник» ( керівник Мушик Алла Володимирівна).
В 2001 році створено районний Парламент Дітей. Головною метою якого є координація роботи шкільних парламентів. Куратором районного Парламенту Дітей стає Кравченко Світлана Вікторівна методист закладу.
3 2001 року Будинок школяра має нову назву - Будинок дитячої та юнацької творчості.
З 2011 року заклад має статус районного - Маловисківський районний будинок дитячої та юнацької творчості. У закладі функціонує 32 гуртки , в яких навчається 973 вихованці, працюють 19 педагогів , директор закладу Кравченко Світлана Вікторівна, методист закладу Богодвид Любов Петрівна, педагог-організатор Шелест Валентина Андріївна, психолог Горобець Вікторія Валеріївна ;

На сьогодні Маловисківський районний будинок дитячої та юнацької творчості, яким керує Кравченко С.В. - це креативний, освітній простір, де формуються сузір'я зірочок, які запалює колектив непересічних педагогів , закоханих у свою справу та талановитих учнів.

Немає коментарів:

Дописати коментар