Блог адресований всім тим, хто цікавиться розвитком регіональної історії. В ньому висвітлюються матеріали районних історико - краєзнавчих конференцій та фрагменти кращих учнівських досліджень.

пʼятниця, 21 березня 2014 р.

Видатний педагог і краєзнавець Г.М.Перебийніс



Кулик Олена              
учениця Мануйлівського НВК ЗШ І-ІІІ ст.  –
дитячого  дошкільного  закладу             


Григорій Миколайович Перебийніс – наш видатний земляк. Цю фразу ми чуємо часто. Він – людина, про яку багато говорили і говорять.
Мені та частині учнів Мануйлівського навчально-виховного комплексу поталанило побачити Григорія Миколайовича і почути його мудре слово: 1 вересня 2001 року він був присутнім на урочистому відкритті шкільного історико-краєзнавчого музею. Його короткий, але щирий виступ про необхідність вивчати і пам'ятати історію своєї родини, села запам'ятався багатьом учням.
Про Перебийноса Г.М. як видатного педагога, краєзнавця написано багато. Разом з тим ми мало знаємо про нього як нашого земляка -уродженця Мануйлівки . Метою мого дослідження стало вивчення тих сторінок біографії Григорія Миколайовича, які пов'язані з нашою малою батьківщиною – Мануйлівкою, Лутківкою.

Перебийніс Григорій Миколайович – знана на Кіровоградщині, та й в усій Україні, людина. Як відомо, в 1952 році він закінчив Одеський педагогічний інститут , згодом обіймав посаду інспектора районного відділу освіти. В 1960 році очолив педагогічний колектив Маловисківської середньої школи № 3, яким беззмінно керував 22 роки. Активно сприйнявши передові ідеї В.О.Сухомлинського, Григорій Миколайович досягнув значних успіхів у педагогічній діяльності, за що йому було присвоєно звання Заслуженого учителя України, відмінника народної освіти УРСР та СРСР. У 70-80-х роках – Григорій Миколайович стає науковим кореспондентом науково-дослідного інституту педагогіки України, науковим працівником інституту АПН СРСР, викладачем Кіровоградського педагогічного інституту.
Про Перебийноса – директора і вчителя писали авторитетні вчені, шановані люди.
«В Малій Висці середньою школою № 3 керує Григорій Миколайович Перебийніс. Почав на ниві освіти з класовода. А тепер знає роботу школи в усіх її деталях. Щодня він вчиться, багато читає, відшукує новини з педагогічної літератури...» – говорив про нашого земляка Василь Олександрович Сухомлинський.
«Малій Висці просто повезло – в ній живе такий розумний, такий добрий, такий надзвичайно цікавий чоловік, як Ви, Григорію Миколайовичу. Спілкуючись з Вами, ми зрозуміли, яким повинен бути український інтелігент» звертався до нашого героя професор, доктор наук Г.Д. Клочек.
Список захоплених відгуків, спогадів можна було б продовжувати, адже кожна людина, яка хоч раз спілкувалася з Григорієм Миколайовичем, потрапляла в полон його доброти, людяності, інтелігентності і залишалася його прихильником назавжди.
Григорія Миколайовича ми знаємо як великого патріота рідного краю і краєзнавця. Він автор та співавтор більше 300 статей та книг з проблем навчання та виховання, історії рідного краю. З 1983 року дослідник Маловисківщини став директором районного краєзнавчого музею.
Відомо, що Григорій Миколайович був справжнім ученим, пошуковцем. Вдома у нього відвідувачі бачили багату бібліотеку, особистий архів цінних документів, переписку з цікавими і видатними людьми, рукописи чергової праці, над якою невпинно трудився цей невгамовної енергії і завзяття чоловік.

Та до яких висот не заносила б доля Григорія Миколайовича він ніколи не забував про свою малу батьківщину – Мануйлївку, а точніше Новокостянтинівку, де він народився 10 січня 1922 року , звідки повела його в життя стежина долі. У своїх працях про Маловисківщину він обов'язково згадував своїх земляків, події з історії села. В книзі «Школа над Виссю» Г.М.Перебийніс з теплотою розповідає про початок своєї педагогічної діяльності класоводом саме в Мануйлівській – тоді семирічній  школі у важкі перші повоєнні роки, з вдячністю відгукується про своїх мудрих наставників –  завучів нашої школи Єлисаветську Валентину Іполитівну та Сінельника.

Немає коментарів:

Дописати коментар