Блог адресований всім тим, хто цікавиться розвитком регіональної історії. В ньому висвітлюються матеріали районних історико - краєзнавчих конференцій та фрагменти кращих учнівських досліджень.

четвер, 20 березня 2014 р.

Ю.В.Кондратюк - Геній в обмотках



Бойко Андрій                                
учень Маловисківської гімназії      

 Його доля оповита таємницею. Звідки він прийшов до нас, у цей світ? Здається, що нізвідки, оскільки ні дати народження, ні дати смерті, що взагалі властиво всім, хто живе на цій планеті, він не має. Просто одного разу він з'явився поміж людей відразу 20-річним юнаком, у якого немов зовсім не було минулого. І зник він так само, як і взявся – одного разу в Нікуди. Вражає і плутанина зі зміною його імен та прізвищ. Дивує також те, що він немовби знав усе і відразу – як побудувати заводи, фабрики, млини, елеватори, машини, ракети, як злетіти на Місяць, висадитись на ньому і повернутися назад. Його знання не були знаннями в прямому змісті цього слова. Знанням людина вчиться, отримує їх від когось. Його ж майже ніхто не вчив, бо так, як мислив він, ще ніхто не мислив взагалі. Його наукова інтуїція була подібна природному інстинкту. Він знав усе так, немовби колись уже жив у Космосі. Хтозна! Адже всі ми – діти Всесвіту. З нього ми вийшли, туди й відбуваємо, коли настає наш час.

1. Таємнича особистість

Але навкруг нього, дійсно, так багато таємниць і безліч версій. За однією з них, 13 лютого 2007 року виповнилося 65 років з дня зникнення, або загибелі, одного з піонерів ракетної техніки і теорії космічних польотів, за словами письменника Олеся Гончара – «генія в обмотках» Олександра Шаргея (Юрія Васильовича Кондратюка). Цей день, 13 лютого, офіційно вважається днем його загибелі, але тіла так і не знайшли...

Багато років ім'я Юрія Кондратюка залишалося в тіні історії, замовчувалося через об'єктивні і суб'єктивні причини. І дійсно – скупі відомості про особисте життя, повна відсутність автобіографічної інформації про перші дитячі та юнацькі роки. Тривалий час бракувало точних даних про місце і дату загибелі під час Великої Вітчизняної війни на території Калузької області. Загадковими залишалися і такі факти, як зникнення двох розділів книги Ю.В. Кондратюка «Завоювання міжпланетних просторів», які він не включив до тексту, а залишив у рукописах, побоюючись непередбачуваних наслідків у випадку використання з ворожою метою тих розробок, які були здійснені. Про це він повідомляв неодноразово під час підготовки до друку своєї геніальної праці. Хто ж він, цей загадковий геній –Юрій Кондратюк чи Олександр Шаргей?..

2. Він був у Малій Висці


... Голодного 1921 року, знесилений, шукаючи засобів до існування, прийшов з Полтави до Малої Виски юнак. Тут мешкав його родич І.А.Лашинський. Він завідував національними млинами. Лашинський забезпечив свого родича роботою біля парових машин і відповідно – заробітком. У Малій Висці, за наполяганням мачухи – О.П. Карєєвої і сестри Віки, які боялися за Олександра (адже під час громадянської війни він примкнув до Добровольчої армії, яка прагнула відродити монархію). Олександр Шаргей, за однією з версій – 1897 року народження, за допомогою підробного паспорта стає Юрієм Васильовичем Кондратюком 1900 року народження. З 15 серпня 1921 року вік 24- річного юнака зменшується на три роки і починається подвійне життя. 20 років він живе під чужим іменем. Уродженець Полтави, українець, він стає за паспортом росіянином, але уродженцем Луцька. У Малій Висці, працюючи машиністом, потім технологом, цей непомітний «родич із Києва», як називали його поміж собою селяни,   зігнувшись   над   «лампочкою   Ілліча»,   вечорами   закінчує   свій геніальний, неперевершений, найскладніший твір з міжпланетних сполучень, який   його   ім'я   зробив   безсмертним.   Якщо   Костянтина   Ціолковського називали «калузьким диваком», тикали в нього пальцем ті «обивателі», які жили поруч з генієм, навіть і гадки не мали, хто перед ними, то Юрій Кондратюк, навіть і сам не здогадувався, хто він. У невеличкому містечку – Малій Висці на початку ХХ століття, він сам того не розуміючи, заклав основи космічного прогресу 21 століття. Воістину, шляхи Господні несповідимі!

Немає коментарів:

Дописати коментар