Блог адресований всім тим, хто цікавиться розвитком регіональної історії. В ньому висвітлюються матеріали районних історико - краєзнавчих конференцій та фрагменти кращих учнівських досліджень.

понеділок, 17 березня 2014 р.

Сторінки історії с.Мар'янівка



Катана Максим                                    
учень Марянівської ЗШ І-ІІІ ст.   

Мар'янівка – село, центр сільської ради, розташоване на річці Великій Висі, за 35 км від районного центру і за 18 км від залізничної станції Шостаківка. Населення – 2000 осіб. Сільраді підпорядковані населені пункти Заріччя і Олексіївка та Вись.
Село Мар'янівка Маловисківського району Кіровоградської області виникло у 1770 роках.
У 1772 році тут, в окрузі 2-ї роти Молдавського гусарського полку, підполковник Григорій Варламович Булацель мав 3300 десятин землі та 10 дворів із селянами. Такий великий наділ не мали права отримувати ні на ранг (земля, що виділялася у відповідності з чином офіцера, до 120 десятин), ні під слободу (до 1248 десятин в гусарських полках), і тому вона була оформлена під заводи існувала у 1760-х роках, до війни 1768-1774 року. Таким чином можна припустити, що передісторія села розпочалася саме в ці роки.

У 1774 році поряд із землею батька поручику Молдавського гусарського полку Афанасію Григоровичу Булацелю була виділена земля на ранг і під заселення – 624 десятини.
У тому ж році неподалік, ближче до ротного селища Виски, була виділена земля прапорщику Степану Єфтенійовичу Флорі, що стала сільцем Фроловкою, а згодом з'єдналася з Мар'янівкою.
У 1777 році підполковник Г.В.Булацель подав прохання про відведення йому землі під слободу й у 1779-1780 роках оформив її.
У 1780-1781 роках слобода Г.В.Булацеля була відписана його дружині Марії Степанівні (уродженої Ларій) з дітьми. За ревізією 1782 року сільце числиться за Марією Степанівною і за її іменем називається Мар'янівкою.
На початку XIX століття онукам М.С.Булацель Павлу та Петру Булацелям була відписана земля біля Мар'янівки, на якій утворилися села Павлівка та Петрівка. Павлівка згодом з'єдналася з Мар'янівкою, а Петрівка тепер називається Виссю.                
«Боляче нам, що час тяжкий настав, -
Скажений кат напав на волю брата,
Свобідний край ганебно потоптав,
Пожаром знищив українську хату...

Війна, розв'язана фашистською Німеччиною, порушила нормальне життя нашого села, Мар'янівки, завдала великої шкоди народному господарству. Першого серпня 1941 року почалися довгі місяці окупації, а заодно і боротьба у тилу. Із Мар'янівки в перші дні Великої Вітчизняної війни на фронт пішло 500
чоловік.
В Кіровоградській області у ряди народного ополчення до 20-го липня 1941 року вступило 66281 чоловік в тому числі 11454 жінки.
В роки війни наше село стало полем жорстоких боїв. Всім жителям запам'ятався день 6 січня 1944 року. Коли бойові підрозділи 8-го Олександрійського механізованого корпусу (полковник М.Н. Крічман) в складі 116 танкової 66,67, 68 механізованих бригад, 83-го танкового полку (командири полковники Є.О.Юркевич, М.В.Лазарев, К.Є.Андересон, Мироненко, Кушнір) ввірвалися в розташування німецьких військ. їх наступ на наше село був несподіваний. Радянські бійці повинні були наступати на Малу Виску. Але збилися з курсу, і пізно ввечері з'явилися в нашому селі. Тому зав'язався запеклий бій з ворогом. Житель села Мар'янівки Ткаченко, (який нині живий) допоміг вийти радянським танкістам із оточення та показав дорогу на Малу Виску.
7-10 січня 1944 року бойові підрозділи 8 МАК ввірвалися в розташування німецьких військ в Малу Виску, знищили аеродром, багато бойової техніки.
Учасникам цих боїв лейтенанту В.Г.Акімову, рядовому І.Ф.Зибіну присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Утримати позиції танкісти не змогли і після тяжких боїв відійшли за лінію фронту в район с Мар'янівки, залізничної станції Шостаківка.
13 березня 1944 року частини 214 стрілкової дивізії (командир генерал Жуков) 780-го стрілецького полку (командир полковник С.В.Юдін) звільнили м. Малу Виску від фашистської окупації.

Під час оборони та в тяжких боях за звільнення міста Мала Виска загинуло 76 солдат і офіцерів Радянської Армії. Вони захоронені в центрі міста. їм споруджено пам'ятник.

Немає коментарів:

Дописати коментар